Światowy Dzień Ziemi nieprzerwanie od 1970 roku obchodzony jest w dniu 22 kwietnia. Zapewne wielu z nas pamięta obchody tego święta z czasów szkolonych, kiedy to organizowano akcje proekologiczne, warsztaty czy lokalne „Sprzątanie Ziemi”.
Jednakże bardzo często owa pamięć kończy się właśnie na wspomnieniach lub przypominamy sobie o tym święcie tylko na jeden dzień, właśnie w kwietniu. Dlaczego jednak warto dbać o Planetę Ziemia na co dzień i jak to zrobić? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.
Obchody Dnia Ziemi po raz pierwszy zostały zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.
22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Wskutek powyższego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko.
Nieco wcześniej, na konferencji UNESCO w 1969 r. wystąpił John McConnel z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi. Ideę poparł sekretarz generalny ONZ, U Thant, który 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi – 20 albo 21 marca. W 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło nową datę – 22 kwietnia. Dzień Ziemi w Polsce zaczęto obchodzić dopiero od 1990 roku, natomiast obecnie święto to obchodzone jest aż w 192 krajach świata.
Mimo tego, że Dzień Ziemi obchodzony jest tylko raz w roku, każdy z nas powinien troszczyć się o nią każdego dnia poprzez dobre nawyki i odpowiednie działania. Dlaczego jest to aż tak istotne?
Według aktualnych statystyk, przeciętny Polak produkuje aż 330 kg śmieci rocznie, czyli niemal kilogram dziennie! I choć właściwa segregacja może tu bardzo pomóc, niezbędne jest też zauważenie źródła problemu, czyli nadmiernej produkcji śmieci i odpadów. Z tego też powodu powinniśmy się przyjrzeć bliżej aspektom redukcji tego zjawiska i filozofii zero waste.
Filozofia „zero/less waste” (ang. zero/mniej śmieci) sięga do założeń gospodarki zamkniętego obiegu. Według niej śmieci nie powinny zalegać na wysypisku, lecz w miarę możliwości stać się cennym surowcem do tworzenia kolejnych przedmiotów. Kluczowe znaczenie ma tu unikanie zbędnych odpadów oraz stosowanie 5 zasad „zero waste”: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, segreguj i kompostuj.
Są to kluczowe zasady, które wdrożyliśmy właśnie w naszej firmie. Jako producent mebli drewnianych, na przestrzeni lat mierzyliśmy się z problemem utylizacji poprodukcyjnego odpadu drewnianego. Dbałość o środowisko oraz nieustająca chęć rozwoju zadecydowała o przestawieniu się właśnie na gospodarkę obiegu zamkniętego, która ma wykorzystywać i wprowadzać ponownie do obiegu odpad drewniany w postaci mączki drzewnej i ekologicznych granulatów biokompozytowych, szerzej znanych jako WPC – wood–polymer composites. Inteligentnie wykorzystanie odpadów drzewnych pozwoliło nam zamienić je w ekologiczne surowce i zamienniki popularnego plastiku, z których powstają przedmioty codziennego użytku takie jak m.in. doniczki, sztućce, talerzyki, tacki i wiele innych nadające się również do ponownego recyklingu.
Każdy z nas jako mieszkaniec Ziemi, powinien również w swoim życiu wdrażać chociażby małe kroki, które przyczynią się do ochrony przyrody i środowiska naturalnego. Wbrew pozorom jest to kilka zdrowych nawyków, które wcale nie musza być trudne do realizacji.
Proste rozwiązania mają ogromne znaczenie! Możesz np. zacząć konsekwentnie stosować wielorazowe torbypodczas zakupów i częściej sięgać po produkty sprzedawane luzem. Spróbuj na nowo odkryć sprawdzone sztuczki naszych babć i dziadków: zasady odpowiedniego przechowywania żywności oraz reparowania odzieży. Nie bez znaczenia okaże się też uważniejsze planowanie zakupów oraz picie wody z kranu. Choć każda z tych zmian wydaje się drobna, mają one realny wpływ na ochronę środowiska i jego zasobów.